Laura Remmel: Marju Kuut on õpetanud mulle julgust ja rõõmu!

6. novembril toimub Vanemuise kontserdimajas IDeeJazzi avakontserdil võluva ja vikerkaarehäälse Laura Remmeli austuskontsert legendaarsele eesti “jazzikuningannale“ – lauljale, laulukirjutajale, arranžeerijale, produtsendile, mänedžerile, DJ-le ja muusikule Marju Marynel Kuudile, kes tähistab juba mõne kuu pärast oma suurt juubelit! Kõlavad Marju Kuudi esituses tuntuks saanud lood ja laulud läbi aegade. Koos Laura Remmeliga astuvad Vanemuise publiku ette Joel-Rasmus Remmel klaveril, Raivo Tafenau saksofonil, Heikko Remmel bassil ja Reigo Ahven trummidel.

„Tihtipeale olen kuulnud, et Marju Kuudi ekstravagantsust põhjendatakse sellega, nagu ta oleks lihtsalt ajast ees olnud. Siiamaani pole ma kuulnud kedagi ütlemas, et Marju on jõudnud nö. ‘’õigesse aega’’. Sest ta pole lihtsalt pop- või jazzlaulja, vaid häälevõlur. Ta on julge ja omanäoline artist, kes pole kaotanud pika karjääri jooksul ei oma naiselikku šarmi ega ka julgust jääda iseendaks. Tema otsingud lähevad aina kaugemale ning annavad talle võimaluse muusikas lasta kõlada erinevatel häälevärvidel. Ta on laulnud ennast rahva südamesse puhta, kauni ja selge hääletämbriga, kuid see on ainult veepind, mille all on tohutu põnev maailm.

Ma kohtasin Marjut esimest korda silmast-silma Tallinnas ühe kohviku avamisel. See oli ilmselt rohkem kui kümme aastat tagasi! Aga huvitav oli see, et mina laulsin ja tema mängis plaate. Mitte et see kohtumine oleks lahvatanud minus leegi ja huvi ta muusika vastu, vaid see kinnitas seda. Tema kreisisus lausa nakatas! Ma olin vaimustunud ta muusikavalikust ning see tekitas otsemaid tahtmise ka kunagi ise plaate keerutada.

Mis võiks minus ja Marjus ühist olla?
Tagasi vaadates võin öelda, et ma olen ka ise olnud katsetaja ja otsija. See huvi ilmnes juba lapsepõlves. Kolmesena hüppasin diivani tagant püsti, kui nägin, et onu pani videokaamera käima. Jooksin teleka ette ning hakkasin hullupöörase hooga improviseerima lugusid karudest, emmedest ja issidest.

Põnev on olnud ajapikku avastada vahendeid ja võtteid, kuidas tundeid muusikasse panna. See pole ju üldse lihtne! Jah, ’’Tundeist sünnivad laulud’’ (Marju poolt kuulsaks lauldud), kuid proovi seda virr-varri kuidagi muusika keelde transkribeerida. Igaüks peab leidma ise need elemendid, millest saab kokku panna selle õigetes värvides kollaaži. Kui suurt rõõmu ma tundsin enda bakalaureuse kolmanda aasta eksamil, kui lõin Wayne Shorteri loole ‘’Deluge’’ väljamõeldud keeles sõnad. Selleks kõigeks on vaja vaid üht – julguse ja rõõmu kompotti. Ja Marju on seda õpetanud.

Ma ei oska täpselt välja tuua, kuidas Marju muusika on mu maailma kokkupanemisel abiks olnud, kuid inspiratsioon on olnud üüratu. Ja see on omakorda lasknud valla improvisatsioonirõõmu ka riietuse osas. Inimene on lõuend, mida ta saab iga hommik uueks värvida. Miks siis lasta sellel pildil olla igapäevaselt must ja hall?

Raivo Tafenauga koostöös olen ka varem laulnud Marju Kuudi lugusid nagu näiteks ‘’Kiiktoolis” ja ‘’Luule sünd’’, kuid IDeeJazzi kava saab olema eriti põnev. Nii põnev, et kuku või toolilt maha!”

Laura Remmel

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Pala nr31.

 

KONTSERT: „Laura Remmel – Tribute to Marju Marynel Kuut” toimub 6. novembril algusega kell 19.00 Vanemuise Kontserdimajas.

 

Laura-Remmel-ruut

Marju-Kuut-1972-ruut

Author: IDJ: EP

Share This Post On