Festivalist

Käes on IDeeJazzi 5. sünnipäev!

 

Omanäoliselt südamlikuks ja nooruslikuks nimetatud IDeeJazz on festival, mis toimub alates 2011. aastast traditsiooniliselt novembris kolmel järjestikusel päeval Tartus. Viies IDeeJazz leiab aset 6.-8. novembril Tartu parimates kontserdipaikades.

“IDeeJazz on päris festival, tiheda ja meelihaarava kavaga, mis lubab kuulajale plaanida põneva nädalavahetuse huvitava muusika ja hea seltskonnaga.” — Priit Pajusalu, Postimees

“IDeeJazz oli mitmekülgne ning lausa võimas maiuspala. Ürituse mitmepalgelisus ja erakordsus oli muljetavaldav. Rõõm ja sügavus muusikas tuleb niivõrd esile harva.” — Martin Laine, helilaine.ee

IDeeJazzi eesmärk on tutvustada ja populariseerida originaalset Eesti identiteediga jazzi ja rütmimuusikat, andes ka noorema põlvkonna andekatele muusikutele võimalusi esitada oma loomingut laiemale kuulajaskonnale. Traditsiooniliselt esinevad IDeeJazzil eri põlvkondade silmapaistvamad Eesti muusikud ning igal aastal tehakse austuskontsert ka ühele eesti muusika- ja mõttemaastikku mõjutanud kollektiivile või loovisikule.

Sõna “jazz” festivali nimes tähistab mitte niivõrd muusikastiili selle kitsalt traditsioonilises mõttes vaid pigem loomingulist eluviisi ja hoiakut – seda nii muusiku kui ka kuulaja seisukohast. See kajastub ka festivali programmis, kus kõlab väga eriilmelist ja -žanrilist muusikat, mida kõike ühendavad märgusõnad idee, improvisatsioon ja hea energia.

Seni on IDeeJazzil esinenud teiste hulgas Sven Grünberg ja Mess, Radar, Peeter Volkonski ja E=mc2, Tõnis Mägi, Hedvig Hanson, Kadri Voorand, Estonian Voices, Sofia Rubina, Villu Veski, Raivo Tafenau, Jaak Sooäär, Tanel Ruben, Wilhelm, Innersound ja paljud teised.

Festivali korraldab MTÜ Rajamuusika. IDeeJazzi eestvedaja on Oleg Pissarenko. Festivali peetakse ka Rainbow Jazz’i mantlipärijaks.

IDeeJazz, see on Eesti jazzi ja rütmimuusika pidu.
ID – identiteet;
ee – Eesti maakood ISO 3166 standardi järgi;
idee – vanakreeka kl. “vaade, kuju, väljanägemine”, Platoni järgi “tabatav hinge silmale”;
jazz – tähistab avatust, spontaansust ja teadlikkust, mitte niivõrd muusikastiili selle kitsalt traditsioonilises mõttes.