Laura Remmel – Tribute to Marju Marynel Kuut

REEDE / 6. NOVEMBER / KELL 19.00 / VANEMUISE KONTSERDIMAJA

 

Laura Remmel – vokaal
Joel-Rasmus Remmel – klaver
Raivo Tafenau – saksofon
Heikko Remmel – bass
Reigo Ahven – trummid

 

IDeeFookuses on võluva ja vikerkaarehäälse Laura Remmeli austuskontsert legendaarsele eesti “jazzikuningannale“ – lauljale, laulukirjutajale, arranžeerijale, produtsendile, mänedžerile, DJ-le ja muusikule Marju Marynel Kuudile, kellel läheneb juba mõne kuu pärast väärikas juubel! Kõlavad Marju Kuudi esituses tuntuks saanud lood ja laulud läbi aegade. Koos Laura Remmeliga astuvad Vanemuise publiku ette Joel-Rasmus Remmel klaveril, Raivo Tafenau saksofonil, Heikko Remmel bassil ja Reigo Ahven trummidel.

 

Ja tähelepanu – ühe legendaarse looga astub kõigi auks ja rõõmuks IDeeJazzi publiku ette Marju Marynel isiklikult!!! Teda saadab tuntud eesti kitarrist Ain Agan!

Marju Kuut - 1972 rgb

“Tihtipeale olen kuulnud, et Marju Kuudi ekstravagantsust põhjendatakse sellega, nagu ta oleks lihtsalt ajast ees olnud. Siiamaani pole ma kuulnud kedagi ütlemas, et Marju on jõudnud nö. ‘’õigesse aega’’. Sest ta pole lihtsalt pop- või jazzlaulja, vaid häälevõlur. Ta on julge ja omanäoline artist, kes pole kaotanud pika karjääri jooksul ei oma naiselikku šarmi ega ka julgust jääda iseendaks. Tema otsingud lähevad aina kaugemale ning annavad talle võimaluse muusikas lasta kõlada erinevatel häälevärvidel. Ta on laulnud ennast rahva südamesse puhta, kauni ja selge hääletämbriga, kuid see on ainult veepind, mille all on tohutu põnev maailm.

Ma kohtasin Marjut esimest korda silmast-silma Tallinnas ühe kohviku avamisel. See oli ilmselt rohkem kui kümme aastat tagasi! Aga huvitav oli see, et mina laulsin ja tema mängis plaate. Mitte et see kohtumine oleks lahvatanud minus leegi ja huvi ta muusika vastu, vaid see kinnitas seda. Tema kreisisus lausa nakatas! Ma olin vaimustunud ta muusikavalikust ning see tekitas otsemaid tahtmise ka kunagi ise plaate keerutada.

Mis võiks minus ja Marjus ühist olla?
Tagasi vaadates võin öelda, et ma olen ka ise olnud katsetaja ja otsija. See huvi ilmnes juba lapsepõlves. Kolmesena hüppasin diivani tagant püsti, kui nägin, et onu pani videokaamera käima. Jooksin teleka ette ning hakkasin hullupöörase hooga improviseerima lugusid karudest, emmedest ja issidest.

Põnev on olnud ajapikku avastada vahendeid ja võtteid, kuidas tundeid muusikasse panna. See pole ju üldse lihtne! Jah, ’’Tundeist sünnivad laulud’’ (Marju poolt kuulsaks lauldud), kuid proovi seda virr-varri kuidagi muusika keelde transkribeerida. Igaüks peab leidma ise need elemendid, millest saab kokku panna selle õigetes värvides kollaaži. Kui suurt rõõmu ma tundsin enda bakalaureuse kolmanda aasta eksamil, kui lõin Wayne Shorteri loole ‘’Deluge’’ väljamõeldud keeles sõnad. Selleks kõigeks on vaja vaid üht – julguse ja rõõmu kompotti. Ja Marju on seda õpetanud.

Ma ei oska täpselt välja tuua, kuidas Marju muusika on mu maailma kokkupanemisel abiks olnud, kuid inspiratsioon on olnud üüratu. Ja see on omakorda lasknud valla improvisatsioonirõõmu ka riietuse osas. Inimene on lõuend, mida ta saab iga hommik uueks värvida. Miks siis lasta sellel pildil olla igapäevaselt must ja hall?

Raivo Tafenauga koostöös olen ka varem laulnud Marju Kuudi lugusid nagu näiteks ‘’Kiiktoolis” ja ‘’Luule sünd’’, kuid IDeeJazzi kava saab olema eriti põnev. Nii põnev, et kuku või toolilt maha!”

— Laura Remmel

Laura Remmel rgb

 

 

Maryn E.Coote 2009

Marju Marynel Kuudi hääle soojus, energia, tundesügavus ja vabadus on erakordsed ning muusikaline tõlgitsus kordumatu. Üle 50 aasta antud kontserte pole võimalik kokku lugeda, kuid neid on olnud palju – suured ja väikesed lavad, laevad ja ööklubid, festivalid ja stuudiod, erinevad partnerid, koosseisud ja muusikastiilid. Tema salvestisi leidub sadadel kogumikel ja mitmekümnetel albumitel.

Alustanud 16-aastaselt Ella Fitzgeraldi repertuaarist, on ta viljelenud paljusid erinevaid muusikažanre estraadist džässini, šlaagritest funky’ni ning jõudnud välja oma muusika ja stiilini. Tema alter-ego DJ MEK mängib alates 2000. aastast ööklubides džässi, funky´i, dance´i ja R&B-d ning house-muusikat. Ameerika ajakiri „Down Beat“ on teda kahel korral (1965., 1966.) nimetanud Nõukogude Liidu parimaks džässilauljaks ja 2003. aastal avaldas “Down Beat” Marju Maryneliga intervjuu. 2006. aastal autasustati Marju Kuuti Eesti Muusikaauhindade jagamisel panuse eest eesti muusikasse.

Koos oma poja Uku Kuudiga on tal viimastel aastakümnetel ilmunud hulk muusikaalbumeid ning teostunud mitmeid kaalukaid projekte. Ta on teinud koostööd firmaga Warner Brothers ning asutanud salvestusprojekti Microwave Music, mis viis koostööni selliste nimedega nagu Herbie Hancock, Jeff Lorber ja Jeffrey Osborne. 2009. aastal sündis taas uus kollektiiv nimega Fresh-Groovy-Jazz-Funky Band.

“Jazzy-funk on see, mis mul südame põksuma paneb! Minu enda lugudes pole sageli laul üldse kõige olulisem – tähtis on lugu kui tervik, mille olen ise üleni teinud – seal hulgas sisse mänginud, produtseerinud ja arranžeerinud. Häält kasutan vahel ainult meloodia väljatoomiseks, kui loos üldse vokaali vaja on… Viimasel ajal olengi peamiselt instrumentaal-loominguga tegelenud!” kommenteerib jätkuvalt loov ja tegus Marju Marynel Kuut, kes spetsiaalselt IDeeJazzi jaoks Rootsist Tartusse sõidab.

2016. aasta veebruaris tähistab loomekirge ja elusädet täis Marju Marynel Kuut oma väärikat juubelit.

Maryn E. Coote – YouTube
Marju Kuut — Facebook

 

LauraRemmel-8157Laura Remmel (Põldvere) on lauljatar, kes otsib ja leiab. Ta on täiendanud oma teadmisi jazzi vallas nii Bostoni Berklee Muusikakolledžis, Freiburgi Jazz & Rock Schule’is ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Tänaseks on ta lõpetanud EMTA magistrantuuri kaasaegse improvisatsiooni erialal professorite Anne-Liis Polli ja Anto Petti käe all.

Laura esindas ansambli Suntribe koosseisus Eestit 2005. aastal Kiievis toimunud Eurovisioonil. Koostöös Sven Lõhmusega on tal ilmunud kolm albumit. Jazzi vallas andis ta Jaapani turul välja LP ‘Memories of Tomorrow’ koos Tõnu Naissoo trioga. Lisaks sooloprojektidele ilmus 2014. aasta oktoobris ansambliga Carrot Lights debüütalbum “Carrot Lights”. Selle aasta oktoobrikuus ilmus Laural koos Joel-Rasmus Remmeliga duo jazzstandardite plaat ”No Moon At All”, mis on saadaval nii Eestis kui ka Jaapani turul.

www.lauraofficial.com
www.facebook.com/Laurasound

Author: IDJ: EP

Share This Post On